niedziela, 24 listopada 2013

Jak prawidłowo rozmawiać z osobą niesłyszącą

1.Zaczynając rozmowę należy zwrócić uwagę osoby niesłyszącej poprzez : delikatne dotknięcie jej ramienia lub przedramienia, dynamiczne machanie bądź poproszenie osoby stojącej bliżej o pomoc w zwróceniu na Ciebie uwagi (nie wolno podchodzić od tyłu lub znienacka dotykać, gdyż spowoduje to, że nasz rozmówca się przestraszy).
2. Zobacz czy rozmówca czyta z ust czy woli rozmawiać pisząc na kartce. Pisząc na kartce używaj prostych zdań tak jakbyś pisał z cudzoziemcem. Język Polski dla osób, które go nie słyszą jest trudny.
3. Rozmowa powinna być prowadzona w odległości około 1m co spowoduje, że nasz rozmówca będzie nas dobrze widział. Twarz trzeba skierować do rozmówcy, gdyż ułatwi to jemu odczytywanie z ruchu warg.
4. W czasie rozmowy musimy stać w świetle aby nasza twarz była widoczna co umożliwi odczytywanie z ust (stanie pod światło jest złym rozwiązaniem, gdyż uniemożliwi patrzenie na Ciebie).
5. Krzyczenie bądź głośne mówienie powoduje, iż dźwięki stają się przenikliwe powodując nieprzyjemne wibracje, prowadzące do bólu głowy naszego rozmówcy.
6. Podczas rozmowy należy wyciszyć wszystkie urządzenia, mogące zakłócić komunikacje : radio, telewizor itp. Najlepiej przeprowadzać rozmowę w cichym pomieszczeniu.
7. Nie wolno odwracać się i zakrywać dłonią ust, uniemożliwi to odczytywanie mowy z ust.
8. Trzeba mówić wolno, nie należy przesadzać z artykulacją, najlepiej budować „przejrzyste” pod względem konstrukcji komunikaty.
9. Pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego, gdy spuścisz wzrok to tak jakbyś zatkał sobie uszy podczas rozmowy z osobą słyszącą.
10. Nie baw się światłem rozmawiając z osoba niesłyszącą, to rozprasza i działa tak jak na słyszące dźwięk. 11. Osoba niesłysząca może mówić nie zrozumiale lub głośno, nie dziw się temu gdyż po prostu ona siebie nie słyszy.
12. Często osoby niesłyszące lub słabosłyszące nie są w stanie rozmawiać z więcej niż jedna osobą, zmianę rozmówcy trzeba sygnalizować.
13. Rozmawiając w grupie trzeba robić przerwy i tłumaczyć co zostało do tej pory powiedziane. Pozwoli to na aktywne uczestniczenie osoby niesłyszącej w rozmowie.

2 komentarze:

  1. Dziękuje za informacje

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomysł z tym poradnikiem! Gratuluję i dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń