czwartek, 7 listopada 2013

Czy istnieje telewizja publiczna?

Głusi są pełnoprawnymi obywatelami Polski. Jako obywatele mają swoje prawa, jednym z tych praw jest korzystanie z telewizji publicznej. Zaś misją telewizji publicznej jest udostępnianie programów wszystkim obywatelom.
Niestety, jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z brakiem napisów dla niesłyszących w większości programów, wcale tak nie jest. Nasuwa się więc pytanie: czy telewizja na pewno jest dostępna dla wszystkich? Co z niesłyszącymi i słabosłyszącymi obywatelami? Jak zatem wygląda to w świetle przepisów prawnych? Otóż z dniem 1 lipca 2011 r. weszła w życie Ustawa Medialna, w której art. 18 jasno obliguje nadawców telewizyjnych do udostępniania swoich programów osobom głuchym : „Nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani do zapewniania dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu, przez wprowadzanie odpowiednich udogodnień: audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących oraz tłumaczeń na język migowy, tak aby co najmniej 10 % kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia.”
W związku z ograniczeniami nałożonymi przez ustawę, niektóre osoby same opracowują napisy i dodają je do filmików zamieszczanych w Internecie, aby osoby niesłyszące mogły korzystać z tego dobrodziejstwa. Jeden z takich filmików z napisami został zablokowany pod zarzutem złamania prawa autorskiego. Oczywiście TVP ma prawo rościć sobie prawa do zamieszczanych treści, jednakże co z ideą telewizji publicznej? Przykładowo sytuację można zobrazować w następujący sposób: obywatele Indii robią program na temat Polaków i publikują go w telewizji indyjskiej, ale nie udostępniają go Polakom i zastrzegają, że nie mają prawa tego tłumaczyć na język polski. Jak wtedy poczulibyśmy się jak obywatele tego państwa czyli Polacy? Podsumowując: Informacje powinny docierać do całej społeczności, a nie tylko do wybranej grupy. Czy coś się zmieni w tej kwestii? Czy dogonimy inne kraje pod względem dostępności napisów dla niesłyszących w telewizji publicznej? Czas pokaże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz